تنطیم هورمون ها با تغذیه مناسب

متعادل سازی هورمون ها اهمیت زیادی برای پیشگیری از مشکلاتی مثل احساس خستگی، اضطراب، کاهش وزن غیرعادی، بی خوابی، کاهش میل جنسی، آکنه در بزرگسالان و برخی علائم کوچک و بزرگ دیگر شود. با این حال گاهی با ایجاد چند تغییر کوچک در شیوه زندگی و همچنین کمک گرفتن از طب سنتی و استفاده از چند گیاه درمانی می توان حتی اختلالات بزرگ هورمونی کم کاری یا هایپر تیروئیدیسم و PCOS را درمان کرد.

در حالی که فلفل قرمز و آویشن ممکن است در ظرف ادویه ها مدام خواص و مزایای خود را به رخ شما بکشند، گیاهان دارویی دیگری هم هستند که ممکن است توجه زیادی آنطور که شایسته است به خواص آن ها نشود.

 

خواص  5 گیاه برای متعادل سازی هورمون ها

خواص ماکارو

ریشه ماکارو به عنوان یک سوپرغذایی شفابخش در طب سنتی شناخته می شود. این گیاه می تواند استرس را کاهش داده و سطح انرژی را بهبود بخشد، سوخت و ساز بدن را مدیریت کند و به متعادل سازی هورمون های جنسی کمک کند. به همین دلیل است که این گیاه برای زنان یائسه بسیار اثربخشی است. به علاوه ماکارو در سرکوب کردن هورمون های تحریک کننده فولیکول (FSH) و افزایش کلسترول خوب و همچنین بهبود افسردگی و اضطراب و کمک به درمان اختلالات جنسی موثر است.

 

خواص Ashwagandha

مطالعات نشان می دهد که Ashwagandha می تواند در حمایت از عملکرد آدرنال و تحریک تیروئید موثر باشد. کسانی که مبتلا به اختلال های عملکرد تیروئید مانند Hashimotos یا بیماری گریوز هستند می توانند تا حد زیادی برای درمان روی این گیاه حساب کنند.

Ashwagandha پتانسیل این را دارد که هم از تنبلی تیروئید بکاهد و هم جلو تیروئید پرکار را بگیرد. خستگی آدرنال یکی دیگر از مشکلات ناشی از عدم تعادل هورمونی است. این بیماری می تواند تمام عملکردهای بدن را از تعادل خارج کند و سبب مشکلاتی مثل استرس و عدم تعادل هورمون های جنسی شود. مطالعات نشان داده است که Ashwagandha می تواند سطح کورتیزول را بهبود بخشیده و خستگی آدرنال را درمان  کند.

خواص Ashwagandha

خواص نخل اره ای بادبزنی

این گیاه می تواند در زنان سبب کاهش سطح آندروژن اضافی شود. این روند مانع از تبدیل تستوسترون به فرم فعال آن شده و درنتیجه آکنه هورمونی، عادات ماهانه نامنظم، رشد موهای زائد اضافی و غیره برطرف می شود. برای مردان این گیاه به طور گسترده ای در ترویج سلامت پروستات و کاهش ریزش مو و متعادل سازی تستسترون موثر است. برخی از مطالعات نشان می دهد که نخل اره ای بادبزنی می تواند در کنار مصرف داروهای پروستات عملکرد خوبی داشته باشد؛ اگرچه این تحقیقات هنوزقطعی نیست. با توجه به نکته مذکور بهتر است قبل از مصرف این گیاه با پزشک تان صحبت کنید.

خواص نخل اره ای بادبزنی, اره ای بادبزنی,نخل

خواص Chasteberry(پنج انگشت)

این گیاه که با نام Agnus Castus یا پنج انگشتی هم شناخته می شود، برای بهبود علائم سندروم قبل از قائدگی زنان با تحریک غده هیپوفیز که منجر به افزایش سطح پروژسترون می شود، موثر است. درواقع این گیاه را اغلب به عنوان یک منبع طبیعی پروژسترون می شناسند. پنج انگشتی با متعادل سازی هورمون های زنانه در بهبود نظم چرخه قاعدگی موثر بوده و می تواند آکنه هورمونی را هم در مردان و هم در زنان کاهش دهد. اقدامات ضد آدروژن آن نیز حتی در سرکوب سرطان پروستات در مردان هم موثر است.

خواص Chasteberry(پنج انگشت)

خواص cohosh black (توت مار یا کوهوش سیاه)

گفته می شود که از این گیاه می توان به عنوان بهبود دهنده سوخت و ساز در بدن استفاده کرد. در یک مطالعه روی بیش از ۷۰۰ زن یائسه ۴۹ درصد آن ها با مصرف cohosh blackk توانستند به تسکین کامل علائم یائسگی مثل گرگرفتگی، افسردگی، سردرد، تپش قلب، تعریق و غیره کمک کند. حتی بعضی از محققان براین باورند که می توان برای جلوگیری از سرطان های هورمونی هم روی این گیاه شفابخش حساب باز کرد. اگرچه تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع لازم است.

لازم به ذکر است که همیشه قبل از شروع هر رژیم گیاهی به خصوص اگر در حال مصرف داروی خاصی مانند داروهای ضدبارداری هستید، باید حتما با پزشک تان مشورت کنید. برخی از گیاهان پتانسلی این را دارند که هم عملکرد داروها را مختل کنند و هم وضعیت کلی بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

این گیاهان امتحان خود را پس داده اند و عده زیادی هستند که از آن ها بهره می برند. برای مثال خود من متوجه بروز علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک شدم و در کنار رژیم دارویی از گیاهان درمانی ماکارو و نخل اره ای بادبزنی هم استفاده می کردم. همچنین درکنار آن از دیگر گیاهان و غذاهای موثر هم کمک می گرفتم. به اصطلاح من سبک زندگی ام راتغییر دادم و بعد از مدتی بهبود قابل توجهی در شرایطم دیدم.

خواص cohosh black (توت مار یا کوهوش سیاه),توت مار,کوهوش سیاه

11ماده غذایی برای متعادل کردن هورمون ها

خواص لوبیاهای جوانه‌زده

لوبیاهای جوانه‌زده برای تنظیم هورمون‌ها فوق‌العاده موثر هستند. به عقیده‌ی متخصصان ،جوانه‌ی سویای سبز یکی از ناشناخته‌ترین مواد غذایی موجود در دنیا است. بااین‌حال این جوانه‌ها برای غدد فوق کلیوی مفید هستند و به بدن کمک می‌کنند تا با کنترل ترشح کورتیزول و آدرنالین، استرس خود را مدیریت کند.

خواص روغن نارگیل

روغن نارگیل خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامتی بدن دارد. اما باید بدانید که این روغن تأثیر زیادی در تنظیم هورمون‌ها دارد.روغن نارگیل تنظیم‌کننده‌ی قند خون و انسولین است و باعث تحریک تیروئید شده و در رفع اختلالات هورمونی نقش دارد.

اگر از اختلالات هورمونی رنج می‌برید باید بدانید که التهابی در بدن شکل می‌گیرد که باعث بر هم زدن روند طبیعی عملکرد بدن می‌شود. سیر باعث کاهش التهاب شده و به هورمون‌ها کمک می‌کند تا مجبور به جبران تغییرات سلولی نشوند. در نتیجه نقش خوبی در تنظیم آن‌ها دارد.

بروکلی,کلم بروکلی

خواص خانواده‌ی کلم‌ها

بروکلی، کلم‌برگ، گل کلم و غیره جزو سبزیجاتی هستند که به تنظیم هورمون‌ها کمک می‌کنند. مصرفاین سبزیجات مانع از افت تستوسترون شده و باعث توسعه‌ی عضلانی می‌شود. باید بدانید که کمبود هورمون تستوسترون در خانم‌ها باعث خستگی، اختلالات خواب، افزایش وزن، کاهش میل جنسی و غیره می‌شود.

خواص زردآلوی خشک

زردآلوی خشک و بسیاری از میوه‌های خشک دیگر حاوی فیتواستروژن ها هستند. این ترکیبات شیمیایی نقش مهمی در تنظیم استروژن بدن دارد. بهتر است بدانید که کمبود این هورمون باعث بروز بیماری‌های غدد آندورسین می‌شود.

خواص دانه‌ی کتان

دانه‌ی کتان برای سلامتی فوق‌العاده است و باعث تحریک متابولیسم استروژن در بدن می‌شود. توجه داشته باشید که متابولیسم خوب استروژن برای کاهش آسیب‌های سلولی و جلوگیری از بروز و پیشرفت سرطان لازم و ضروری است.

خواص سیر

اگر از اختلالات هورمونی رنج می‌برید باید بدانید که التهابی در بدن شکل می‌گیرد که باعث بر هم زدن روند طبیعی عملکرد بدن می‌شود. سیر باعث کاهش التهاب شده و به هورمون‌ها کمک می‌کند تا مجبور به جبران تغییرات سلولی نشوند. در نتیجه نقش خوبی در تنظیم آن‌ها دارد.

خواص گیاه جینسینگ

ازآنجایی‌که میزان هورمون‌ها به میزان استرس ارتباط دارند لازم است که تا حد امکان استرس‌های روزانه را مدیریت کرده و کاهش دهید. گیاه جینسینگ و به‌طورکلی دم‌نوش‌های گیاهی، حاوی آداپتوژن هستند که به کنترل استرس و تنظیم عملکردهای بدن کمک می‌کنند.

 

خواص بلغور جو دوسر

زمانی که پای هورمون‌ها در میان است همه‌چیز به میزان قند خون نیز بستگی دارد. مواد غذایی حاوی آرد سفید در بدن تجزیه‌شده و به قند تبدیل می‌شوند. به همین دلیل مصرف بلغور جودوسر و آرد کامل برای تنظیم هورمون‌ها تأثیر زیادی دارد.

خواص گوشت‌های ارگانیک

بدون شک این روزها خرید گوشت‌های طبیعی، ارگانیک و بدون هورمون بسیار دشوار است. متأسفانه مواد غذایی حاوی استروژن زیاد مانند گوشت حیواناتی که به آن‌ها هورمون رشد داده می‌شود، تأثیر زیادی در اختلالات هورمونی ما دارند. در واقع گوشت گاو، مرغ، بوقلمون و دیگر گوشت‌هایی که ارگانیک هستند به تنظیم هورمون‌های بدن کمک می‌کنند. هورمون‌هایی که به این حیوانات داده می‌شود و با خورده شدن وارد بدن ما می‌شوند بسیار قوی‌تر از هورمون‌های طبیعی بدن ما هستند و به همین دلیل نیز باعث بروز اختلالاتی در بدن انسان می‌شوند.

 

خواص ماهی آزاد

مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی آزاد برای تنظیم و کنترل تعادل هورمونی بدن لازم و ضروری هستند. امگا 3 ها باعث تنظیم رشد سلول‌های بدن شده و به‌طور طبیعی توسط خود بدن تولید نمی‌شوند. به همین دلیل نیز باید از طریق مصرف مواد غذایی جذب شوند.

ازآنجایی‌که میزان هورم
ون‌ها به میزان استرس ارتباط دارند لازم است که تا حد امکان استرس‌های روزانه را مدیریت کرده
و کاهش دهید. گیاه جینسینگ و به‌طورکلی دم‌نوش‌های گیاهی، حاوی آداپتوژن هستند که به کنترل استرس و تنظیم عملکردهای بدن کمک می‌کنند.

خواص ماهی,ماهی,گوشت سفید,ماهی

خواص سویا

البته در خصوص سویا باید کمی محتاط باشید. این ماده‌ی غذایی از طرفی حاوی میزان زیادی فیتواستروژن است. اما از طرف دیگر مصرف میزان زیاد آن باعث بر هم زدن تعادل هورمونی می‌شود. به عقیده‌ی متخصصان ترکیبات مشابه استروژن (فیتواستروژن ها) روی استروژن طبیعی بدن تأثیر گذاشته و باعث بر هم زدن تعادل هورمون و سیکل قاعدگی می‌شود. علاوه بر این زیاده‌روی در مصرف آن روی پروستات تأثیر می‌گذارد و به بروز مشکلاتی مانند فیبروز، آندومتریوز، کیست رحم و سندرم آستین لونتال که به سندرم پلی کیستیک تخمدان نیز معروف است دامن می‌زند و باعث آسیب به تخمک‌ها و منی دانه‌ها می‌شود.


منابع: 7گنج ، تبیان

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *