سلامت چشم با طب سنتی

درمان عیوب انکساری چشم با طب سنتی

توصیه های طب سنتی برای درمان عیوب انکساری چشم عبارتند از:

خوردن شیر و بادام

خوردن شیر و بادام نسخه ای سنتی برای داشتن دید خوب است. خوردن این ماده غذایی مفید همچنین به عنوان یکی از راهکارهای درمان خانگی آب مروارید نیز محسوب شده و شروع آن را به تاخیر می اندازد. بادام بسیار مغذی بوده و حاوی پروتئین هایی است که به آسانی هضم و جذب میگردد. به این منظور در شب اول یک عدد بادام را در آب بخیسانید. صبح پوست آنها را کنده و با یک فنجان شیر بخورید. شب دوم 2 عدد، بادام را در آب بخیسانید و صبح روز بعد آنها را بخورید. این کار را هر رو به مدت یک هفته انجام داده و هر روز یک بادام اضافه کنید تا زمانی که به 7 عدد برسد. شب بعد 6 عدد بادام بخیسانید و بعد 5 عدد تا انتهای هفته که دوباره به یک عدد برسد.

نوشیدن آب هویج و آب اسفناج

یکی دیگر از پیشنهادات طب سنتی برای درمان عیوب انکساری چشم مصرف یک فنجان آب هویج و یک چهارم فنجان آب اسفناج است. از این نوشیدنی دو بار در روز خورده شود. این ترکیب برای بینایی چشمها بسیار مفید بوده و خوردن منظم آن پس از مدتی شما را از عینک بی نیاز میکند.

مصرف میوه ها و سبزیجات دارای رنگ نارنجی و قرمز

به طور کلی تمام میوه ها و سبزیجاتی که در طیف رنگی زرد، نارنجی و قرمز قرار دارند مانند هویج، فلفل قرمز، خربزه و انبه و سبزیجاتی که درای برگ سبز هستند مانند اسفناج برای درمان عیوب انکساری چشم مفید هستند. ماده موجود در این میوه ها و سبزیها بتاکاروتن بوده که پیش ساز ماده رتینول است. (رتینول نوعی ماده شیمیایی در شبکیه چشم بوده که از ویتامین آ ساخته شده و دیدن را امکانپذیر میسازد.

مصرف شیرین بیان

از دیگر راههای درمان عیوب انکساری چشم که در طب سنتی چینی به آن اشاره شده است استفاده از گیاه دارویی شیرین بیان میباشد. طبق طبابت چینی یکی از خواص شیرین بیان سفت کنندگی عضلات است. و اثر آن بر روی درمان نزدیک بینی چشم به دلیل تقویت ماهیچه های کره چشم و ماهیچه های مژگانی میباشد. لازم به ذکر است افرادی که فشار خون دارند بایستی در مصرف گیاه شیرین بیان احتیاط کنند.

 

خوردن هلیله سیاه

توصیه میشود در خصوص مشکلات چشمی مقداری گیاه هلیله را با روغن حیوانی تازه که از شیر گاو درست شده باشد و یا باعسل بخورید، همچنین میتوان هر شب مقداری مربای هلیه سیاه را با عسل مصرف نمود.

 

نگاه کردن به زمرد و طبیعت سبز

یکی از راههای درمان عیوب انکساری چشم با طب سنتی نگاه کردن به زمرد و یا هر چیزی است که سبز باشد مانند درختان، جنگل و طبیعت. همچنین نگاه کردن به آبی اسمان، آب جاری و دریا نیز برای تقویت دید مفید میباشد.

بوئیدن گیاهان خوشبو

بوئیدن گیاهان خوشبو مناسب هر فصل مانند مشک در گرما و گل محمدی، بهار نارنج و ریحان در سرما، نیز برای تقویت بینایی چشم مفید است.

سلامت چشم با طب سنتی

موارد زیر برای کاهش ناراحتی‌ها،‌ عوارض و بیماری‌های چشمی با عسل یا مخلوط عسل و مواد دیگر توصیه شده‌است:

  • مالیدن آب‌زیره مخلوط با عسل به پلک چشم برای درمان خارش چشم.
  • مالیدن عسل یا مخلوط عسل و آب پیاز به پلک و چکاندن آن در چشم برای رفع خارش پلک چشم، آبریزش و شفاف شدن قرنیه.
  • چکاندن مخلوط آب رازیانه تازه و عسل در چشم یا خوردن آن توسط کودکان و بزرگسالان برای آبریزش چشم، و شفاف شدن قرنیه.
  • چکاندن مخلوط عصاره‌ی شقایق و عسل در چشم برای رفع لکه‌ی سفیدی چشم.
  • چکاندن 3 تا 4 قطره عسل زیر پلک چشم برای رفع تورم چشم.
  • برای تقویت سوء چشم و دفع آبریزش چشمی، آب رازیانه تازه را بجوشانید تا کف کند. سپس کف آن را با عسل مخلوط کنید و در چشم بچکانید.
  • چکانیدن مخلوط شیره‌ی انجیر و عسل در چشم برای رفع لکه‌ی سفید در چشم و قطع آبریزش.
  • شستشوی چشم به منظور خارج کردن مواد خارجی از آن و قطع خارش با محلول ساخته شده از یک قاشق سوپخوری عسل در یک لیوان آب جوشیده‌ی ولرم شده.
  • در درون یک ظرف آب گرم یا روی حرارت ملایم کمی عسل را ذوب کرده پس از سردشدن یک قطره‌ی آن را در چشم بچکانید بهترین درمان بهم خوردگی چشم است، همچنین در صورتیکه عسل را با آب مخلوط کنید برای چشم نوزادان بسیار مفید است.

منابع: بهداشت نیوز ، خواص عسل

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *