یک تیر و صد نشان با روناس

روناس همانند خیلی از گیاهان دیگر مدیترانه ای، دارای ترکیبات و خواص های دارویی بوده است. در طب سنتی ایران، از آن به عنوان تسکین دهنده بیماری ها ی پوستی و درد های سیاتیک استفاده شده است. روناس دارای طبعی گرم و خشک می باشد و مصرف بیش از اندازه آن ممکن است در ادرار اختلالاتی بوجود بیاورد، با گیاه یاب همراه باشید تا به خواص های متعدد گیاه روناس بپردازیم.

گیاه شناسی

رگهای آن بیضی ، نوک تیز و دراز می باشد . گلهای رونـاس کوچک و به رنگ زرد مایل به سبز می باشد . میوه آن گشوتی و به رنگ تیره است .
ریشه آن به نام روناس معروف است به رنگ قرمز تیره و به صورت دراز ، باریک و استوانه ای می باشد . دارای طعمی تلخ و گس بوده و قسمت مهم این گیاه از نظر طبی محسوب می شود .
از ریشه رونـاس در قدیم برای رنگرزی پارچه و نخ استفاده می شده است .

ترکیبات شیمیایی

ریشه رونـاس دارای ماده ای رنگی به نام آلیزارین است که برای رنگرزی بکار می رفت ولی بعد از اینکه توانستند این ماده را به طریقه شیمیایی تهیه کنند کشت آن برای تهیه آلیزارین متوقف گردید .

خواص داروئی

رونـاس از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است.

باز کننده گرفتگی ها در بدن است.

▪ برای معالجه بیماری فلج آنرا با عسل مخلوط کرده و به بیمار بدهید.

ترشح شیر را زیاد می کند.

درد سیاتیک را رفع می کند.

اشتها آور است.

اوره خون را پائین می آورد .

جوش خوردن استخوان شکسته را تسریع می کند .

تورم را در بدن از بین می برد .

از کمپرس جوشانده روناس برای رفع بیماریهای پوستی استفاده کنید.

روناس,گیاه روناس

طرز استفاده

▪ دم کرده: یک قاشق مربا خوری ریشه خرد شده روناس را در یک لیوان آب جوش ریخته . بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. مقدار مصرف آن نصف فنجان سه بار در روز است.

▪ جوشانده رونـاس: ۱۰ گرم ریشه روناس را در یک لیتر آب ریخته و بگذارید برای مدت ده دقیقه بجوشد . این جوشیده را در وان حمام بریزید و برای رفع بیماریهای پوستی در آن استراحت کنید .

 مضرات

همانطور که گفته شد رونـاس ترشح ادرار را زیاد می کند و فشار آنرا بالا می برد بنابرین ممکن است در اثر استفاده زیاد ایجاد خون در ادرار کند و در این صورت بهتر است که رونـاس با کتیرا خورده شود.

سایر خواص روناس

برای درمان یرقان از دمکرده ریشه رونـاس با عسل شیرین نموده روزی ۲ فنجان بنوشند.
جهت بازکردن گرفتگی‌های کبد و طحال دمکرده ریشه رونـاس را با سکنجبین مخلوط نموده روزی ۳ فنجان بنوشند.
خوردن ریشه ساییده آن با غذا برای فردی که سگ هار گاز گرفته مفید است با نظر پزشک مصرف شود.
رونـاس برای مثانه مضر است، بهتر است با کتیرا خورده شود.
جهت تسکین درد سیاتیک از دمکرده آن همراه عسل بنوشند.
برای بیماری‌های نرمی استخوان ۳ – ۲ گرم ریشه رونـاس را دم‌کرده پس از سردشدن با عسل شیرین نموده میل کنند.
جهت رفع یبوست ۲ گرم روناس را در ۱۰۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده پس از سردشدن صبح همراه عسل بنوشند.
جهت دفع کردن سنگ کلیه از دمکرده ریشه روناس روزی ۳ فنجان بنوشند.
جهت لاغرشدن از دمکرده ریشه‌ روناس مصرف‌ شود و یا از تنتور روناس روزی ۲۰ – ۱۰ قطره همراه با کمی آب ۲ بار در روز بنوشند.
جوشانده ریشه رونـاس، حالت اسهالی و درد را در سل روده تسکین می‌دهد.
ریشه رونـاس کاهش دهنده اوره خون می‌باشد.
دمکرده ریشه این گیاه قاعده‌آور است.جهت درمان ازدیاد ترشح و ادرار غلیظ از دمکرده ریشه روناس بنوشند.
کسانی که رونـاس مصرف می‌کنند باید هر روز دوش بگیرند.
خانم‌های حامله از خوردن آن خودداری کنند.
دمکرده ریشه روناس صفراآور است.
برای درمان نقرس و دفع اسید اوریک ۲ گرم ریشه روناس را در ۱۰۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده بنوشند.
برای درمان رماتیسم جوشانده ریشه رونـاس را با عسل مخلوط کرده بصورت ضماد بگذارند.

روناس,گیاه روناس

خواص روناس برای مو

ماسک ریواس و بابونه ویژه میانسالان

خانم هایی که با سفیدی و ریزش تارهای مو در دوران میانسالی و کهنسالی مواجهه هستند می توانند از مخلوط گیاه دارویی ریواس و بابونه برای تقویت و تغییر رنگ موهایشان استفاده کنند. استفاده از این ترکیب به صورت موضعی یا حمام کردن در آبی که عصاره یا جوشانده بابونه و ریواس در آن قرار دارد موجب تقویت بدن و افزایش توان و سیستم ایمنی بدن می شود.نسخه ۱: اگر موهای خود را بلوند کرده اید، برای افزایش درخشندگی  و شفافیت آن هر هفته آنها را با جوشانده گیاه بابونه بشویید. این جوشانده علاوه بر درخشندگی موها، مقاومت تارهای مو را در برابر مواد شیمیایی افزایش می دهد.

نسخه ۲: برای بقیه مخلوط بابونه و ریواس باید به میزان مساوی گل بابونه و گل ریواس را درون ۳ لیوان آب بریزید و این مخلوط را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آماده شود. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه که گل بابونه در آب جوشید این محلول آماده است. آن را صاف کرده و پس از خنک شدن روی موهای خود ماساژ دهید. این کار را تکرار کنید تا رنگ طلایی مورد علاقه تان روی موها ظاهر شود.

نسخه ۳: ماساژ مخلوط جوشانده گل بابونه با روغن بادام روی پوست سر یکی از بهترین روش ها برای درمان خارش و از بین رفتن قرمزی و التهاب پوست سر است.
در میان نسخه های گیاهی طب سنتی که غالبا بر جنبه های درمانی تاکید دارند روشی وجود دارد که از آن نه تنها برای درمان خشکی و افزایش مقاومت تار مو می توان بهره برد بلکه می توان از آن برای پوشاندن تارهای سفید مو نیز استفاده کرد.

درمان شوره سر با ماسک روناس

با کمک این گیاه دارویی نه تنها می توانید از بروز شوره  پیشگیری کنید بلکه می توانید از آن برای تیره کردن رنگ موهای خود استفاده کنید بدون آنکه نگران آسیب های احتمالی تغییر رنگ موهایتان باشید. روناس علاوه بر آنکه می تواند طیف رنگ های قهوه ای تیره، مشکی و پر کلاغی را ایجاد کند، می تواند به درمان شوره سر و درمان و پیشگیری از پوسته پوسته شدن پوست سر شما کمک کند.

نسخه ۱: اگر تصمیم دارید موهایتان را پر کلاغی کنید می توانید نصف لیوان پودر رناس را با آب مخلوط کنید و آن را به مدت ۴۵ دقیقه روی موهایتان ماسک کنید. هر ۱۰ دقیقه یک بار پوست سر را با کمک این مرهم به خوبی ماساژ دهید.

نسخه ۲: ۱۰ گرم ریشه روناس را در یک لیتر آب ریخته و بگذارید برای مدت ۱۰ دقیقه بجوشد. این جوشانده را در وان حمام بریزید و برای رفع بیماری های پوستی در آن استراحت کنید. در ضمن با کمپرس جوشانده روناس روی سر می توانید برای درمان شوره سر نیز بهره بگیرید.

نسخه ۳: برای به دست آمدن رنگ قهوه ای تیره برای موهایتان می توانید علاوه بر ریشه روناس، پوست گردو و دانه های قهوه را به میزان مساوی ترکیب و با مقداری آب،‌خمیر کرده و به مدت ۴۵ دقیقه روی سر بگذارید.

با مرهم کردن گیاه اسپرک و پوست پیاز علاوه بر پوشاندن تارهای سفید مو می توانید طراوت و شادابی ساقه مو کمک کنید.


منابع: گیاه یاب ، باشگاه خبرنگاران جوان

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *