خواص گزنه در سلامت پوست و مو

گیاه گزنه,گزنه

یکی از گیاهانی که در طب سنتی از آن استفاده میکنند گیاه دارویی گزنه میباشد. قسمتهای مورد استفاده این گیاه، برگها، سرشاخههای گلدار، ریشه و دانه آن است و در برخی مناطق از برگهای آن به عنوان خوراکی در آش استفاده شده و یا به صورت پخته همانند اسفناج مصرف میشود. طبیعت این گیاه گرم و خشک بوده

گزنه گیاهی علفی و چند ساله که دارای ساقه چهار گوش می باشد و حداکثر ارتفاع آن به یک متر می رسد. این گیاه بصورت خودرو در مناطق مرطوبی که چهارپایان از آن عبور می کنند می روید. اگر در ناحیه ای مقدار کمی از آن سبز شود پس از مدت کوتاهی تمام منطقه را فرا می گیرد.

حفظ سلامت مو

استفاده از گزنه باعث رشد موها می شود و همچنین از ریزش مو پیشگیری می کند، روغن برگ های گزنه و چای آن باید طور منظم روی پوست سر مورد استفاده قرار گیرد. این گیاه حاوی سولفور و سیلیکا می باشد که برای سلامت مو ضروری است و پوست سر را تقویت می کند و باعث حفظ سلامت پوست سر می شود. استفاده از شامپو تهیه شده از چای برگ گزنه برای درخشندگی و افزایش حجم مو مفید می باشد. برگ های گزنه داروی موثری برای شوره سر می باشند. روغن برگ گزنه را با روغن نارگیل ترکیب کنید و پوست سر را با آن به خوبی ماساژ دهید. تمام طول شب را صبر کنید و موها را در صبح بشویید. از این رژیم بطور منظم استفاده کنید تا شوره سر بطور کامل درمان شود.

گزنه، مو را تقویت کرده و از ریزش موی سر جلوگیری می‌کند، حتی در بعضی از موارد موی سر دوباره می‌روید، همچنین از این گیاه در ترکیبات بیشتر شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده می‌شود.

برای استفاده از این خاصیت ۶ گرم سر شاخه‌ها و برگها و ریشه گزنه را به تنهایی و یا با ۳۰ گرم چای کوهی در یک لیتر آبجوش ریخته و آنقدر بجوشانید تا حجم مایع به نصف برسد. شبها مقداری از این مایع را به سر بمالید و صبح بشوئید.

برای براق شدن و جلا دادن به موها بعد از شستشوی سر موها را با آب دم کرده گزنه ماساژ دهید. بدین منظور ۱ قاشق غذاخوری برگ گزنه خشک شده را در یک لیوان آب جوش بریزید و مدت نیم ساعت بگذارید بماند، همچنین ماساژ دادن با این دمکرده، شوره سر را برطرف می‌کند.

لوسیون تقویت کننده و ضد ریزش

همچنین می‌توانید خودتان دست به کار شوید و یک لوسیون تقویت کننده‌ی ضدریزش مو تهیه کنید. برای این کار به اندازه‌ی سه مشت برگ تازه‌ی گزنه را با ۲۰۰ میلی لیتر آب آنقدر بجوشانید تا حجم مایع نصف شود. سپس محلول را صاف و آن را دور از نور خورشید نگهداری کنید.

هر روز صبح چند قطره از این محلول را به پوست سرتان بزنید و کمی‌ماساژ دهید. این گیاه می‌تواند نقش موثری در کنترل سبوم ترشح شده داشته باشد و برای همین هم در ترکیبات بیشتر شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده می‌شود.

** اگر موهای چربی دارید دو قاشق غذا خوری برگ گزنه را با ۲۰۰ میلی لیتر آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم بدهید. وقتی دم کرده آماده شد چند قاشق غذاخوری خاک رس سبز به آن اضافه کنید تا به صورت یک خمیر غلیظ در بیاید.

زمانی که می‌خواهید حمام کنید این خمیر را به پوست سر و ساقه‌ی موها بزنید و سپس به آرامی‌ماساژ دهید. بگذارید خمیر به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی سرتان بماند و سپس با دقت موها را شستشو دهید. این شامپو به مدت یک هفته و داخل ظرف در بسته قابل نگهداری و استفاده است.

گزنه,گیاه گزنه

عصاره ​ای برای رویش دوباره‌ موها

عصاره گزنه + زیتون

حتما درباره خواص گزنه بسیار شنیده‌اید و می‌دانید که این گیاه یکی از معروف‌ترین گیاهان دارویی است که امروزه در سراسر جهان از آن برای تهیه شامپو‌ها و لوسیون‌های صنعتی و گیاهی برای تقویت و رویش دوباره مو استفاده می‌کنند. اما بی‌شک استفاده از عصاره این گیاه به طور مستقیم اثری متفاوت و اعجاب‌انگیز دارد. گیاه گزنه را می‌توانید از فروشگاه‌های گیاهان دارویی تهیه کنید یا اگر به مناطق کوهستانی دسترسی دارید، تازه آن را بچینید اما مراقب باشید که هنگام لمس کردن این گیاه از دستکش استفاده کنید چون ساقه این گیاه پوست را می‌گزد و موجب خارش و سوزش می‌شود، به همین دلیل است که به آن گزنه می‌گویند.

اگر می‌خواهید عصاره گزنه را خودتان تهیه کنید و از آن برای رویش مجدد موها و تقویت آنها استفاده کنید باید برگ‌های تازه‌ گزنه را درون روغن زیتون بریزید و آن را در محیطی تاریک و سرد به مدت ۲ تا ۳ هفته قرار دهید. در نهایت شما عصاره‌ای از گزنه خواهید داشت که می‌توانید با خیال راحت از آن برای ماساژ پوست سرتان استفاده کنید. هر بار چند قطره از این عصاره را روی پوست سر بریزید و به آرامی آن را ماساژ دهید.

این عصاره می‌تواند با تحریک ریشه‌های مو علاوه بر بهبود رویش موهای شما حتی ریشه موهای از دست رفته شما را تحریک کند و آنها را به رویش مجدد وادارد. در صورتی که با مالش یک یا دو قطره از این گیاه روی پوست سر احساس خارش شدید کردید بهتر است گیاه دیگری را برای تقویت موهای‌تان انتخاب کنید یا با متخصص طب سنتی مشورت کنید.

حفظ سلامت پوست با گزنه

برگ های گیاه گزنه دارای تاثیری عالی برای مقابله با عفونت های پوستی مثل آکنه و جوش می باشند. به رفع جوش کمک می کند و از بازگشت آن ها پیشگیری می کند. چای برگ گزنه را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید تا خون را تصفیه کند و پوست شما تمیز شود. اگزما، آبله مرغان و دیگر اختلالات پوستی با استفاده از برگ گزنه قابل درمان می باشند. بطور طبیعی ضد ویروس و باکتری می باشد و چای تهیه شده با استفاده از برگ های گزنه روی محل مورد نظر قرار می گیرد و همچنین برای درمان نیش حشرات می توان از این محلول استفاده کرد. ترکیب برگ های گزنه می تواند روی زخم ها و سوختگی ها مورد استفاده قرار گیرد و آن ها را به سرعت درمان کند و همچنین خاصیت های گزنه برای غلبه با لکه های پوستی مورد استفاده قرار می گیرند.


منابع : خاصیت ، ایران پزشک ، قطره

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *