درمان و ضدعفونی زخم با عسل

عسل دارای خواص ضدعفونی‌کننده قوی است؛ این خاصیت شاید به دلیل اثر اسمتیک و PH پایین و اسیدی عسل باشد؛ از این رو عسل را می‌توان برای ضد عفونی‌کردن زخم‌ها استفاده کرد.
اگر عسل را به صورت موضعی روی زخم‌ها استفاده کنید، باعث تولید پراکسیر هیدروژن می‌شود که اثر ضد عفونی‌ کننده دارد.

این ماده شفابخش در تسریع ترمیم زخم نیز مؤثر بوده و می‌تواند از رد زخم (اسکار) نیز جلوگیری کند؛ امروزه پمادهایی موضعی از عسل تهیه می‌شود که حتی در اعمال جراحی زیبایی برای جلوگیری از رد زخم و بخیه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

PH پایین و خاصیت اسیدی عسل از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند؛ برای درمان زخم‌های دیابتی، سوختگی‌ها و سایر زخم‌های عفونی، عسل می‌تواند یک جایگزین خوب باشد؛ در واقع عسل با جذب آب موجود در بافت‌های متورم ضدعفونی و ترمیم زخم را تسریع می‌کند.

برخی مطالعات مصرف عسل و موم آنرا در درمان آلرژی مؤثر دانسته است؛ همچنین عسل یک داروی مؤثر در درمان زکام، سرماخوردگی، گلودرد و سرفه است؛ این خاصیت شاید به دلیل رقیق‌کننده و خلط‌‌آور بودن این ماده است.

هرچند که مصرف عسل می‌تواند به درمان اسهال عفونی کودکان کمک کند، اما این امر باید با نظر پزشک انجام شود.خیلی‌ها فکر می‌کنند چون عسل یک ماده غذایی مقوی است باید برای نوزادان هم استفاده شود؛ اما این نکته بسیار مهم است که به علت احتمال وجود «اسپورهای بوتولونیوم» در عسل هرگز نباید به کودکان زیر ‌یک‌سال داده شود؛ این در حالی است که معده کودکان بزرگ‌تر و بالغ می‌تواند آنرا هضم کند.

عسل برای درمان زخم ها

خواص عسل برای درمان زخم ها

۱- مانعی فیزیکی در برابر عفونت ایجاد می کند و زخم را ضدعفونی می کند

۲- آب را به خود جذب می کند و در نتیجه، آلودگی ها را می شوید و با خود بیرون می آورد، از آب آوردن بافت بدن در محل زخم جلوگیری می کند، رها سازی پراکسید هیدروژن را تحریک می کند، چرک را بیرون می کشد، التیام زخم های مرطوب را امکان پذیر می سازد و با تشکیل بافت اسکار ضخیم مقابله می کند.

۳- حاوی عوامل ضد میکروب است.

۴- حاوی عوامل ضد التهابی است که ورم را کاهش می دهند. این کار موجب کاهش فشار وارد بر عروق خونی کوچک می شود، جریان خون را افزایش می دهد و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی ورودی به سلول ها را بیشتر می رساند.

۵- موجب افزایش سرعت تکثیر سلول های پوست می شود . به سلول های جدید انرژی مورد نیاز را برای جابجایی در عرض زخم می دهد.

۶- به این دلیل که با کتری های باقیمانده از گلوکز عسل تغذیه می کنند، در عرض ۲۴ ساعت بوی نامطبوع را برطرف می کند، زیرا باکتری های موجود در زخم های درمان نشده با عسل، با تغذیه از اسیدهای آمینه بوی نامطبوع ایجاد می کنند.

۷- از چسبیدن خون و ترشحات زخم به پانسمان جلوگیری می کند، به طوری که می توان پانسمان را بدون آسیب و درد عوض کرد.

۸- سلول های مرده را هضم می کند.

یک عدد ظرف عسل,ظرف عسل

روش های درمان زخم با عسل درمانی

یک مرهم عسل خانگی روی موضع مربوطه بمالید. همه عسل ها برای این منظور مفید هستند اما برخی از آن ها برتری دارند: برای پوستی که به عفونت دچار شده است، می توانید از عسل خام استفاده کنید. برای پوستی که به التهاب دچار شده است، استفاده از عسل غنی از آنتی اکسیدان بهتر است.

پانسمان پوست با عسل :

۱- یک گاز استریل تهیه کنید. نیازی نیست که از نوع غیر چسبنده باشد، زیرا عسل به جلوگیری از چسبیدن پانسمان به زخم کمک می کند.

۲- عسل را به یک طرف گاز استریل بمالید.

۳- طرف آغشته به عسل را روی زخم قرار دهید.

۴- گاز را با نوار چسب در جای خود محکم کنید.

۵- برای زخم های بزرگ تر باید یک پانسمان ثانویه هم داشته باشید. بهتر است برای این منظور از یک پوشش نفوذ ناپذیر استفاده کنید، یعنی طرف رو به زخم آن از پلاستیک، هیدروژل یا هیدرکلوئید باشد تا از جذب عسل به باند خارجی ممانعت کند.

۶- دست کم یک بار در روز پانسمان را عوض کنید.

۷- یا از گازهای آماده آغشته با عسل موجود در بازار استفاده کنید.

نکات مهم

راهکارهایی که برای درمان زخم ها با عسل درمانی بیان شده است، بیشتر مناسب درمان زخم های سطحی می باشد و در درمان زخم های عمیق باید به پزشک مراجعه کرد و از عسل درمانی به عنوان یک کمک درمان استفاده نمود. ضمنا تمامی خواصی که در این مقالات بیان می شود تنها مخصوص عسل های طبیعی می باشد و نه عسل های صنعتی و تقلبی که زنبور عسل هیچ نقشی در تولید آن ها ندارد. پس حتما در خرید عسل دقت کنید تا دچار عوارض استفاده از عسل تقلبی نشوید.


منابع: بازارعسل – پارسی طب

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *