درمان بیماری های ریوی با عسل

خواص عسل برای بیماری های ریوی

خواص عسل برای بیماری های ریوی

از آنجا که عسل یکی از مهم ترین غذاهای انرژی زا است و انرژی آن به سهولت در اختیار بدن قرار می گیرد، مصرف عسل توسط بیماران مبتلا به امراض ریوی، علاوه بر خواص فوق که ذکر شد، باعث بالا بردن ذخایر انرژی بدن و افزایش قدرت مقاومت بدن نیز می شود.

درمان بیماری های ریوی با عسل درمانی

بر اساس آن چه ذکر شد، کسانی که به بیماری های ریوی اعم از یک گرفتگی کم اهمیت صدا، سینه درد، سرفه و حتی سِل مبتلا هستند، چنان چه به همراه داروهای تجویز شده توسط پزشک، عسل یا معجون های مختلفی از عسل طبیعی را نیز به طور مرتب مصرف کنند، زودتر بهبود می یابند.

لذا مصرف عسل به تنهایی، عسل رقیق شده در آب جوشیده ولرم یا سرد، عسل رقیق شده در شیر و مخلوط عسل و گلبرگ گُل محمدی، برای درمان سرفه، گرفتگی صدا، بیماری های عفونی ریه و سل ریوی سودمند است.

همچنین مخلوط یک استکان آب پیاز، یک استکان سرکه و دو استکان عسل به مقدار یک قاشق غذاخوری در هر دو ساعتت، برای رفع سرفه، گرفتگی صدا و بیماری های ریوی موثر است.

نکات مهم درباره عسل درمانی و طب سنتی

به هر حال و تحت هر شرایط، بیماران باید همواره تحت نظر پزشک و در مشورت با پزشک معالج خود، از مواد کمک درمان از جمله عسل استفاده کنند. البته باید توجه داشت که مصرف عسل برای یک بیمار ریوی به هیچ وجه ضرر ندارد، اما بیمار باید توجه داشته باشد که هرگز نباید با اعتماد کامل به اثر طب سنتی، عسل درمانی یا گیاهان دارویی و سایر تجویزهای سنتی، در مراجعه به پزشک و رعایت دستورات وی تنبلی کند.

امام کاظم علیه السلام می فرماید:

«هیچ دارویی به خوردن عسل نمی رسد»

بیماری های ریوی با عسل بهبود می یابد. از زمانهای بسیار قدیم مردم به خواص درمانی عسل در معالجه بیماری های ریوی پی برده بودند. چنانچه بقراط نوشته است که شربت عسل برای از بین بردن سرفه و خلط سینه مسلول نافع است. هندوهای قدیم نیز عسل و شیر را بهترین دارو برای درمان سل و فشار خون می دانستند.

بیماری های ریوی با عسل

اودینتسوف پژوهشگر روسی با خوراندن روزانه ۱۰۰ الی ۱۵۰ گرم عسل به بیمارانی که دارای سل بودند متوجه بهبود حالت عمومی، افزایش وزن، کاهش شدت سرفه، بالا رفتن مقدار هموگلوبین خون گردید و در مورد ۳ بیمار که دارای عفونت ششی بودند با خوراندن عسل نتایج خوبی به دست آورد از جمله زیاد شدن اشتها، افزایش وزن، کم شدن اخلاط و تعداد آبریزی در روز از شب زیادتر شد که پیش از درمان بعکس بوده است.

ابن سینا برای درمان مراحل اولیه سل مخلوط عسل با گلبرگ گل سرخ را تجویز می کند و معتقد است که برای نتیجه بهتر، عسل باید قبل از نهار خورده شود. همچنین خوردن عسل با شیر گرم داروی مؤثری برای درمان بیماری های شش است.

شواهد بسیاری بر این دلالت دارند که عسل داروی قوی ضد سل ششی است که به همین دلیل نمی توان از خواصی که در این زمینه دارد چشم پوشید با این وصف می توان تأیید کرد که عسل تقویت کننده ضروری برای افزایش پایداری تن در مقابل عفونت سلی است.

«راف» برای ناراحتی های ریوی، سرفه و گرفتگی صدا نسخه زیر را تجویز می کند: یک عدد پیاز را رنده نموده و پوره حاصل را در یک لیوان سرکه ریخته و مخلوط به دست آمده را صاف می کنند و با هم حجمش عسل  مخلوط نموده و هر یک و نیم ساعت یک قاشق غذاخوری از آن مصرف می نمایند.

«فراکه» می گوید که در میان اسانس های موجود در عسل اسانس تربانتین و کامفر که از گروه هیدروکربورها هستند و نیز کاکوتی به میزان دز کم ریه ها را آرام و پاک نموده به میزان زیاد آرام بخش تن و جان می باشد.

همچنین در کشتن باکتری ها و میکروب ها تأثیر دارد البته بستگی به میزان عفونت شش ها دارد.

برگرفته از کتاب عسل درمانی نوشته: مرتضی علی آقایی، نراقی سیدحسین میرنظامی ضیابری


منبع: روازاده – بازار عسل

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *