خمیر دندان طبیعی با نمک و عسل

شستن دندانها با «نمک و عسل» برای حفظ سلامت و زیبایی آنها

نمک و عسل یک خمیر دندان طبیعی است . شستن دندانها با «نمک و عسل» برای حفظ سلامت و زیبایی دندان ها مفید است .همانطور ک همه میدانیم نقش دندان‌ها در زیبایی چهره و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس و ارتباط موثر کلامی و اجتماعی با دیگران غیرقابل انکار است.

از سوی دیگر ارتباط دندان‌ها با ارگان‌های داخلی از جمله دستگاه گوارش و بیماری‌های ناشی از آن از دیدگاه پزشکی حائز اهمیت است؛ مکتب پزشکی ایرانی برای داشتن دندان‌های سالم و زیبا توصیه‌های کاربردی دارد. دکتر طاهری دستیار تخصصی طب سنتی ایران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: در حفظ‌الصحه ناصری آمده که برای حفظ سلامت دندان‌ها، رعایت آداب غذا خوردن و نوشیدن برای جلوگیری از اختلال هضم, پاک کردن جرم دندان بعد از هربار خوردن (مسواک زدن یا شستشوی دهان همراه با مالش و سایش لثه‌ها و دندان‌ها توسط دست) بسیار اهمیت دارد.

نمک و عسل

طاهری خاطرنشان کرد: مالیدن و شستن دندان‌ها با نمک و عسل طبیعی (می‌توان نمک و عسل را در پارچه‌ای بسته و به دندان مالید),استفاده از مسواک با نرمی مناسب (مسواک نباید خشن باشد) و استفاده از خلال دندان برای دفع ریزه‌های غذایی در لا‌به‌لای دندان‌ها نیز برای حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها اهمیت دارد.

وی ادامه داد: برای انتخاب مسواک مناسب با توجه به نوع دندان‌های خود باید با دندانپزشک مشورت کرد و به جای خلال دندان هم می‌توان نخ دندان به کار برد و از چوب درخت زیتون نیز می‌توان برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده کرد.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: پرهیز از شکستن مواد سخت با دندان مثل پوست فندق، بادام و پسته, پرهیز از جویدن موادی که قوام سخت دارند؛ به خصوص اگر شیرین باشند مثل آب نبات و انجیر خشک برای زیبایی و سلامت دندانها مهم است.

طاهری تصریح کرد: پرهیز از مصرف موادی که باعث زبری و کندی دندان می‌شوند مثل ترشیها، میوه‌های خام ترش، خوردن خوراکیهای بسیار گرم بعد از خوراکی‌های بسیار سرد و برعکس (منظور از گرم و سرد، دمای غذا است) به حفظ سلامت دندان‌ها کمک می‌کند همچنین خوردن برخی مواد خاص مانند سبزی تره به زیبایی دندان‌ها کمک می‌کند.

تاثیر نمک و عسل بر رفع بوی بد دهان

نمک و عسل از مشکلاتی که ممکن است برای عده‌ای وجود داشته باشد، بوی بد دهان علی رغم رعایت بهداشت دهان و دندان است. رفع
این مشکل از نگاه طب سنتی و اسلامی، بسیار کاساز به نظر می‌رسد.

دکتر غلامرضا کردافشاری، متخصص طب سنتی،گفت: دلایل زیادی برای وجود بوی بد دهان وجود دارد که از آن جمله این چند مورد است.

اول حرارت بالای معده و ایجاد رطوبت بالای دهان و معده که در هنگام گرسنگی، علت بروز بوی بد دهان است.
دومین علت، عفونت لثه و دندان‌ها و پوسیدگی دندان‌ها است.
سومین علت عفونت و بیماری‌های ریوی است.
دکتر کرد افشاری ادامه داد: استفاده از برخی مواد طبیعی در رفع این مشکل بسیار کار ساز است.و یکی از روش هانمک وعسل است ک بمانند ی خمیر دندان طبیعی است. یکی دیگراز روش‌ها، مالیدن پوست سبز گردو به بن  دندان‌هاست.
روش دیگرمالیدن مخلوط عسل و سرکه بر روی دندان‌ها  است.
این متخصص طب سنتی ادامه داد: جویدن کندر هم در سفت شدن لثه‌ها و جلوگیری از بروز عفونت‌ و در نتیجه بروز بوی بد در دهان بسیار مؤثر است.
به عنوان آخرین نکته، ماساژ لثه‌ها و دندان‌ها با عسل و نمک مانع از بروز زخم‌های دهانی و بروز بوی بد در دهان می‌شود.

منبع : دکتر سلام – خبرگزاری میزان

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *