همه چیز درباره زنبورگزیدگی

در این فصل اگر به طبیعت بروید و یا ساعاتی را در پارک بگذرانید، حتما چندین زنبور مشاهده می کنید. زنبور عسل اگر احساس خطر کند، از روش دردناک دفاعی خود استفاده می کند و نیش می زند. زنبورگزیدگی احساس خارش و تورم ایجاد می کند. بعضی افراد به نیش زنبور آلرژی دارند. برای این که درمان های سریع و خانگی نیش زنبور آشنا شوید، مطالعه متن زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

زنبورگزیدگی

زنبورگزیدگی چیست؟

گزیدگی زنبورهای زرد، سرخ و عسل معمولاً دردناک است، ولی خطرناک نیست.

زنبورهای عسل بدنی زرد یا سیاه و سفید و کرکی دارند در حالی که زنبورهای وحشی خرمایی یا قرمز رنگ هستند و بدنشان فاقد کرک بوده و کمی باریکتر است.

زنبورهای وحشی می توانند چند بار انسان را بگزند، در حالیکه زنبورهای عسل هنگام نیش زدن، نیش خود را در پوست به جای می گذارند و بلافاصله می میرند.

تنها زنبوری که نیشش را در بدن انسان به جای می گذارد، نیش زنبور بسیار ناراحت کننده و اغلب دردناک است که  معمولا در طول ماه های گرم   که مردم بیشتر در خارج از منزل سپری می کنند وجود دارد.


نیش زنبور

زنبور عسل  از  نیش خود   به عنوان ابزار دفاعی  استفاده می کند که بدن به آن واکنش نشان میدهد.

سوزش  و درد؛  ورمقرمز با یک نقطه سفید کوچک در مرکز و تورم محل گزش وجود دارد . علائم خفیف  در ظرف چند روز از بین می رود زنبورگزیدگی خفیف  از ۵ تا ۱۰ روز طول میکشد.

زهر زنبور عسل  در مواردی که شدید باشد سیستم ایمنی بدن نسبت به آن واکنش نشان می دهد که باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید .

واکنش های خفیف و متوسط در منزل با شیوه های طبیعی درد، تورم، خارش و قرمزی را کاهش می دهد.

زنبور عسل پس از نیش زدن خواهد مرد، زیرا بر اثر نیش زدن، نیش و ضمایم آن که جزیی از بدن ظریف این حشره است از بدن او جدا می شود.

بنابراین نیش زدن برای او خودکشی است و او بی جهت دست به خودکشی نخواهد زد، مگر زمانی که انتقام گرفتن را بر بقا ترجیح دهد.

نیش زنبور درناک است

 چگونگی ایجاد حساسیت به نیش زنبور و زنبورگزیدگی

واکنشهای آلرژی نسبت به نیش زنبور بسیار شایع است. خطرناکترین و عمده ترین عامل آلرژی، نیش زنبورهای وحشی است و آلرژی نسبت به زنبور عسل که بیشتر در میان زنبورداران دیده می شود در

رده دوم قرار می گیرد. برای بروز آلرژی لازم است فرد یک بار به وسیله زنبور وحشی یا زنبور عسل گزیده شود، و سپس حداکثر تا ۶ هفته وقت می گیرد تا حساسیت بوجود آید. بنابراین در اولین گزش آلرژی رخ نمی دهد.

علائم زنبورگزیدگی

 • نیش زنبورهای عسل حاوی هیستامین است که می تواند علایم موضعی یا عمومی ایجاد کند.
 • علایم زنبورگزیدگی بستگی به میزان سم، حساسیت بدن به زهر و تا حدی محل گزیدگی دارد و می تواند به صورت یک واکنش عادی و معمولی، مسمومیت، حساسیتهای عمومی وسیع و
  حتی در موارد نادر به شکل واکنشهای شدید روانی باشد.
 • در اغلب موارد نیش زدن زنبور باعث تورم و درد در محل، به خاطر یک واکنش سمی غیرحساسیتی به زهر زنبور می شود.
 • واکنشهای حساسیتی به نیش زنبور ممکن است خفیف باشد و با درد و قرمزی موضعی پوست همراه باشد.
 • در عین حال ممکن است واکنشی عمومی تر به همراه تورم، کهیر و قرمزی باشد.
 • در موارد شدیدتر ممکن است کل بدن دچار تورم شود، تورم عروقی منتشرشده، مشکل تنفسی و آنافیلاکسی شدید با شوک (شوک حساسیتی) و افت فشار خون بوجود آید.
 • در یک فرد معمولی که به گزش یک واکنش عادی نشان می دهد، علایم به صورت درد، قرمزی، خارش و سوزش در محل است.
 • اگر مصدوم دچار گزشهای متعدد شده باشد، علایمی به صورت سردرد، تب، گرفتگی عضلات، خواب آلودگی و بیهوشی می توانند بوجود آیند.
 • بنابراین در چنین مواردی وقوع شوک را باید در نظر داشت. ورود زهر زنبور به بدن سبب گشاد شدن عروق و تنگ شدن راههای هوایی می شود و دیگر علایم عبارتند از: افت شدید فشارخون،
  تورم زبان و گلو، تورم اطراف چشم، نبض تند، پوست سرد و مرطوب و رنگ پریده، تعریق، استفراغ، کبودی لبها، ضعف، تهوع و استفراغ، تشنگی، تنفس سریع و سطحی، خمیازه و تنفسهای مداوم و حتی بی قراری و تهاجم و حتی اختلال هوشیاری.
 • واکنش آلرژی نسبت به سم زنبور در طول ده دقیقه پس از گزیده شدن به وجود می آید.
 • واکنشهای شدید حساسیتی تهدید کننده حیات در افراد دارای آلرژی شدید، در افراد مسن، افراد مبتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و در موارد گزشهای متعدد ممکن است روی دهد.

 

درمان زنبورگزیدگی

در موارد واکنشهای خفیف به سم زنبور تنها مصرف قرصهای آنتی هیستامین کافی است، در حالیکه در موارد واکنشهای شدیدتر یا آنافیلاکسی ممکن است برای احیای بیمار به تزریق آدرنالین، آنتی هیستامین، کورتون و تزریق سرم نیاز باشد.

همه افرادی که به نیش زنبور آلرژی دارند باید دستبندهای هشدار پزشکی (که وجود حساسیت بر روی آن ثبت شده است) و نیز یک سرنگ خودکار تزریق آدرنالین همراه داشته باشند.

در زنبورگزیدگی ساده برای رفع درد و تورم می توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • اگر نیش را در محل می بینید با ناخن دو انگشت خود یا طرف کند یک چاقو آن را بیرون بکشید.
 • برای این کار از موچین یا پنس استفاده نکنید، زیرا این کار باعث پارگی کیسه زهر و افزایش ورود آن به بدن می شود.
 • محل نیش را با آب و صابون بشوئید و با یک محلول ضدعفونی کنید.
 • روی عضو آسیب دیده کمپرس آب سرد یا قالب یخ بگذارید.
 • هرگز  یخ را به طور مستقیم بر روی پوست، قرار ندهید
 • در مواردی که بیمار به مسکن نیاز دارد، از آسپرین یا استامینوفن استفاده کنید.
 • درمان دیگری برای خنثی کردن سم و بهبود سریع  آن ,آسپیرین است.
 • خواص ضد التهابی آن نیز می توانددرد و تورم  را کاهش دهد.
 • آسپرین را له کرده، چند قطره  آب  به آن زده تا خمیر شود و لایه نازکی از آن را بر روی محل آسیب دیده قرار دهید چند دقیقه بعد با آب ولرم بشوئید  در صورت نیاز دوباره تکرار کنید.
 • واکنشهای ازدیاد حساسیت در مواردی حتی با یک نیش هم در برخی افراد حساس ایجاد می شود و بالقوه می توانند کشنده باشند.
 • در صورت ادامه تورم یا اگر مصدوم علایم حادی مثل اختلال تنفس یا تورم صورت و گردن را نشان داد به پزشک مراجعه کنید.
 • در این حالت اگر مصدوم هوشیار است او را در وضعیتی قرار دهید که راحت تنفس کند، لباسهای تنگ را خارج و اطراف گردن و سینه او را آزاد کنید.
 • به او اجازه خوردن و آشامیدن ندهید و اگر تشنه است لبهای او را کمی خیس کنید. سعی نکنید که او را با منابع حرارتی به شکل مستقیم گرم کنید.
 • اگر بیهوش شده او را روی یک پتو بخوابانید و پاهای او را بالا بگیرید و لباسهای اضافی را خارج کنید.
 • اگر نیاز به تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی دارد (احیاء قلبی و ریوی)، حتماً این کار را بکنید. پتو را روی او بیندازید تا گرم شود.
 • اگر تجربه کافی دارید و داروی آدرنالین نیز در دسترس است و علت شوک هم نیش زدگی است، در استفاده از آن تردید نکنید.
 • اگر فرد دچار نیش زدگیهای فراوان در دست یا پا است و علایمی در حال ظهور به نفع شوک می باشد، او را آرام بخوابانید، قسمت گزیده شده را بی حرکت و پایینتر از سطح قلب قرار دهید یک نوار پارچه ای یا کمربند یا حتی بند ساعت را دور دست یا پا (در مورد سر و گردن این کار را نکنید.) ۱۰ ۵ سانتیمتر بالای محل نیش زدگی ببندید.
 • اگر محل نیش زدگی مفصل است نوار را بالای مفصل ببندید.
 • نوار را زیاد تنگ نکنید، نبضها را کنترل کنید
 • اگر تورم در حال بالا آمدن است نوار اول را باز و نوار دیگری را ۶ ۵ سانتیمتر بالاتر از محل قبل ببندید. این کار احتمالاً به کاهش گسترش سم در بدن کمک می کند و سرانجام بیمار را نزد پزشک برسانید.
 • زنبورگزیدگی در دهان یا گلو به علت تورم و انسداد راه هوایی خطرناک است.
 • البته می توانید برای جلوگیری از بروز تورم در ناحیه دهان و گلو به مصدوم یک قالب یخ بدهید تا بمکد و یک لیوان آب سرد تا بنوشد. زیرا سرما احتمال تورم را کم می کند.

بعد از زنبور گزیدگی محل گزش متورم می شود و فرد احساس خارش می کند

روش های خانگی درمان زنبورگزیدگی

جوش شیرین

جوش شیرین یک محصول قلیایی  است که به  خنثی کردن  سم اسیدی،  کمک میکند و  در نتیجه درد، خارش و تورم  زودتر التیام میابد
۱ قاشق چای خوری جوش شیرین را با کمی آب  ترکیب کرده تا خمیر شود .سپس در محل گزش به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار دهید
منطقه را  با آب ولرم بشویید.اگر ناراحتی همچنان ادامه دارد، بعد از چند ساعت دوباره تکرار کنید.

 عنبر سائل

یکی دیگر از درمان های طبیعی موثر برای  نیش زنبور عسل , عنبر سائل است. با توجه به خواص ضد التهابی و قابض آن، آبه کاهش خارش، درد و تورم کمک میکند.در منطقه آسیب دیده قرار داده تا خشک شود در صورت نیاز دوباره تکرار کنید

سرکه سیب

سرکه سیب همچنین  به خنثی سازی اسید در زهر کمک می کند. درد و  خارش و تورم را کاهش می دهد.یک توپ پنبه  ای  را در سرکه سیب خالص فروکرده و بمدت  ۱۰ دقیقه نگه دارید و در صورت نیاز دوباره تکرار کنید.اگر  سرکه سیب  نداشته باشید،  می توانید  از سرکه سفید استفاده کنید.


عسل

عسل یکی دیگر از درمان خوب برای نیش زنبور عسل است. این خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد. عسل  را  در منطقه آسیب دیده،  زده و بگذارید خشک  شود سپس با  آب گرم بشوئید. هر روز چند بار این کار را انجام دهید.همچنین می توانید مقدار مساوی ازعسل  و زردچوبه  را مخلوط کنید. در منطقه آسیب دیده، چند بار در روز به مدت چند روز بمالید

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا یکی دیگر از درمان خوب برای  نیش زنبور عسل است. خواص تسکین دهنده و ضد التهاب آن به کم شدن درد، تورم وخارش کمک میکند.برگ آلوئه ورا،  را شسته  و به کمک چاقو  باز کرده و ژل از آن استخراج میکنیم در منطقه آسیب دیده چند بار در روز به مدت چند روز بزنید.

ژل آلوئه ورا التهاب نیش زنبور را از بین می برد

نعناع

این گیاه محل  نیش زنبور عسل  را ضدعفونی کرده و خارش  را از بین می برد. خواص ضد التهابی و ضد درد آن  به کاهش درد، تورم والتهاب کمک میکند ۱ یا ۲ قطره از اسانس نعناع  را به طور مستقیم در محل گزش  چند بار در روز بزنید.

اگر  دارای پوست حساس هستید، مخلوطی از  روغن حامل مانند روغن نارگیل و یا روغن زیتون استفاده کنید یا  آب  برگ نعناع تازه  را استخراج کنید  و آن  را بر روی منطقه آسیب دیده بزنید.  بگذارید خشک شود سپس با آب سرد بشوئید.  ۱ یا ۲ بار تکرار کنید

 خمیر دندان

خمیر دندان  ، می تواند  به درمان نیش زنبور عسل کمک کند درد و تورم را کاهش میدهد بر روی منطقه آسیب دیده خمیر دندان بزنید


چند ساعت بعد با لیف حمام  تمیز کنید در صورت نیاز تکرار کنید. از خمیر دندانهای سفید استفاده کنید از ژلهای رنگی استفاده نکنید.

درمان به روش حساسیت زدایی

روشهای حساسیت زدایی از آلرژی نسبت به سم زنبور بسیار مؤثر هستند.

در این روش درمانی تزریقهایی برای حساسیت زدایی در یک دوره ۳ تا ۵ ساله انجام می شود که معمولاً به بهبودی کامل آلرژی منجر خواهد شد.

این درمان باید تنها در کلینیکهای تخصصی آلرژی انجام شود چرا که ممکن است واکنشهای شدیدی در هنگام تزریق به وجود آید.

با استفاده از تست خراش پوستی می توان آلرژی فرد به سم زنبور وحشی یا عسل را تشخیص داد.

متأسفانه این تست به اندازه تستها برای مواد آلرژی زای تنفسی دقیق نیست.

گاه مصونیت در برابر نیش زنبور عسل ایجاد می شود. بویژه در افرادی که مدام با این حشره در ارتباطند. برای مصونیت دست کم ۳۰ نیش در سال لازم است.

پیشگیری از آلرژی به سم زنبور

در تابستانها از محلهایی که زنبورهای وحشی در آنها فراوانند، به خصوص محلهای پیک نیک، آشغالدانیها و مکانهای صرف غذا دوری کنید.

در بیرون از خانه (در محل تجمع زنبورها) از نوشیدن مایعات شیرین و چسبناک خودداری کنید.

اگر زنبوری به شما نزدیک می شود، وحشت زده نشوید، به جای این که بیحرکت بایستید یا به آرامی از او دور شوید، با زدن ضربه ای او را بکشید.

هرگز پس از نیش زنبور ورزش نکنید یا حمام داغ نگیرید چرا که ممکن است واکنش به سم زنبور تشدید شود.

اگر به کسی برخوردید که دچار آلرژی شدید (آنافیلاکسی) شده است، فوراً کمک خبر کنید، احیای قلبی و ریوی انجام دهید و در صورت امکان به او آدرنالین تزریق کنید

 نکات مهم:


هنگامی که در اطرافتان زنبور می بینید ، آرامش خود را حفظ کرده ،  دهان و بینی خود را، بپوشانید و به آرامی از این منطقه دور شوید.

از ضربه زدن  به  زنبورها بپرهیزید ، چون آنها می توانند به وسیله نیش از خود دفاع کنند.


از خاراندن منطقه آسیب دیده،خودداری کنید چون خطر عفونت را افزایش می  دهد.


هر گونه طلا و جواهر تنگ از منطقه آسیب دیده خارج کنید چون بعد از تورم خارج کردن آنها سخت تر است.


  منابع: medaco – hidoctor

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *