شناخت طبع و مزاج

طبع و مزاج خود را می شناسید؟

طبع و مزاج شما گرم است یا سرد؟شناخت طبع و مزاج امری مهم و حیاتیست و به سلامتی هرچه بیشتر شما کمک شایانی خواهد کرد پس همراه مینو شهد باشید. شاید شنیده باشید که میگویند طرف گرم مزاج یا سرد مزاجه. یا فلانی خیلی خشکه یا زرشک صفرابره یا ضرب المثلی که میگه طرف با یک کشمش گرمیش میشه و با یک قوره سردی هر چیزی که وجود خارجی و داخلی دارد و ندارد ٬ هر چیز خوردنی یا نخوردنی ٬هرچیز جاندار و بی جان ٬ هر چیز جماد و نبات ٬ هر چیز مادی و معنوی و در کل هر چیزی دارای مزاج است. مثل مزاج بدن ٬ مزاج اعضا ٬ مزاج افکار ٬ جنس ٬ فلزات ٬ حیوانات ٬ گیاهان ٬ صداها و غیره مجموعه رفتار و اعمال انسان و حیوان ٬ فیزیک اشیاء ٬ گرایشات افراد ٬ رفتارهای سیاسی اقتصادی اجتماعی کشورها و همه چیز تابع نوع مزاج است.

اختلاف طبایع افراد همیشه مورد کنجکاوی و سئوال بوده است. در یک روز پائیزی به مردمی که بیرون از منازل خود و به جهت رفتن به محل کار در حرکتند دقت کنید تعدادی با پالتو و شال و کلاه، تعدادی با یک ژاکت معمولی و تعدادی فقط با یک پیراهن بیرون آمده اند، این ها چه تفاوتی دارند؟ تعدادی خیلی زود چاق می شوند و عده ایی با وجود خوردن مقدار قابل توجهی غذا، همچنان اندام مناسبی دارند، تعدادی خواب سبک دارند و ساعات خوابشان کم است،تعدادی خواب سنگین و طولانی دارند، بعضی ها خیلی تند و تیز هستند، بلند و سریع تکلم می کنند در حالی که تعدادی نیز خیلی آرام و منقطع و با تأنی حرف می زنند، برخی افراد با خوردن یک خیار دل درد می گیرند و به قول معروف سردیشان می شود در حالی که بعضی ها با خوردن نیم کیلو خیار هیچ واکنشی ندارند . تمام آزمایشات بالینی این افراد سالم است و از لحاظ بررسی خون و بافت های بدن و اعضاء و تمام موارد آزمایشگاهی همه طبیعی هستند پس اختلاف این افراد در کجاست؟

شناخت طبع و مزاج

ازینجا شروع کنیم…
تعریف ارکان:
قبل از آنکه به تعریف طبع و مزاج بپردازیم لازم است که با چند اصطلاح در طب سنتی آشنا شویم.
از دیدگاه طب سنتی عوامل تشکیل دهنده جهان خلقت و بدن انسان، چهار عنصر اصلی به شرح ذیل می باشند، که به آنها ارکان گفته می شود.
?آتش که گرم و خشک است .
?هوا که گرم و تر است .
?آب که سرد و تر است .
?خاک که سرد و خشک است.

تعریف مزاج:
هرگاه اجزای یک ارکان با دیگری در آمیزد به نوعی یکی در دیگری به قوت های خود که ضد هم اند اثر کند و هر یکی تیزی دیگری را بشکند، همانندی فعل و انفعال در اجزا آن مرکب به حدی برسد که در همه اجزا کیفیتی یکسان پیدا گردد.
این کیفیت مرکب را مزاج گویند.
مزاج همان طبع است و آنرا نباید با خلط یا رکن اشتباه کنید، مزاج جسم نیست. بلکه گرمی، سردی، خشکی، و تری را مزاج گویند.

انواع مزاج:مزاج شناسی
مزاج چون از ترکیب ارکان با یکدیگر پدید می آید لذا بسته به میزان ترکیب هر رکن، مزاج متفاوتی حاصل می گردد ولی اگر بخواهیم مزاجها را دسته بندی نماییم چون تعداد چهار رکن در هم ترکیب می شوند، مزاجهای اصلی را می توان در نه طبقه به شرح ذیل دسته بندی کرد:

۱- در تعدادی رکن آتش بیشتر ازسایر ارکان است این افراد مزاج گرم و خشک دارند آن ها راصفراوی می گویند.
۲- در تعدادی رکن هوا بیشتر از سایر ارکان است این افراد مزاج گرم و تر دارند آن ها را دموی می گویند.
۳- در تعدادی رکن آب بیشتر است این افراد مزاج سرد و تر دارند، لذا آن ها را بلغمی می گویند.
۴- در تعدادی رکن خاک بیشتر است این افراد مزاج سرد و خشک دارند که آن ها را سوداوی می گویند.
۵- در تعدادی نیز این ارکان نسبتاً در حالت تعادل هستند این افراد مزاج معتدل دارند.
۶- در تعدادی ارکان آتش و هوا بیشتر از سایر ارکان هستند این افراد مزاج گرم دارند و از لحاظ تری و خشکی معتدل هستند.
۷- در تعدادی ارکان هوا و آب بیشتر از سایر ارکان هستند این افراد مزاج تر دارند و از لحاظ گرمی و سردی معتدل هستند.
۸- در تعدادی ارکان آب و خاک بیشتر است این افراد مزاج سرد دارند و از لحاظ تری و خشکی معتدل هستند.
۹- در تعدادی ارکان خاک و آتش بیشتر است این افراد مزاج خشک دارند و از لحاظ گرمی و سردی معتدل هستند.

تعریف خلط:
یکی دیگر از اصطلاحاتی که در این مبحث نیاز است با آن آشنا شویم خلط می باشد.
هر غذایی که می خوریم هنگامی که وارد بدن ما می شود در معده هضم آن آغاز می گردد، به کبد می رود در کبد چهار خلط یا چهار نوع مایع تولید می شود که نام و خصوصیات آن ها به قرار ذیل است :

خلط دم که دارای مزاج گرم و تر است.
خلط صفرا که دارای مزاج گرم و خشک است.
خلط بلغم که دارای مزاج سرد و تر است.
خلط سودا که دارای مزاج سرد و خشک است.
اگر چه همه این اخلاط در خون موجودند اما خدا برای صفرا و سودا جایگاه ذخیره در نظر گرفته است.
طحال: جایگاه ذخیره سوداست.
کیسه صفرا : جایگاه ذخیره صفراست
که در آن جمع باشند ودر صورت نیاز به اندازه لازم در بدن انتشار یابند.
اما “دم” و “بلغم” در عروق خونی و لنفاوی و… در حال گردش اند .
وجود هر چهار خلط در بدن انسان ضروریست اما در حد خاص و معین و کمبود و یا فزونی هر یک از آنها باعث سوء مزاج یا غلبه اخلاط می گردد که در این حالت برای رفع مشکل باید تدابیر مربوطه رعایت و درمان صورت پذیرد.

شناخت طبع و مزاج

هرچیزی مزاجی دارد…!

حیوانات: هر موجود بسته به نوع فعالیت و خلقتش دارای طبع و مزاج خاص خود است. مثلاً گرگ مزاج گرم وخشک دارد و عنصر آتش در آن برتری دارد، شیر که حیوان شجاع و درنده ای است از خون غالب آفریده شده است و اگر چنین نباشد که اصلا شیر نیست و نمی تواند تمام خصوصیات یک شیر را داشته باشد – مورچه از جنس سوداست- زنبور از جنس صفراست- الاغ از جنس بلغم است.

گیاهان: در گیاهان وجود عناصر چهار گانه ارکان را با خوردن یا لمس آنها به وضوح می بینیم.گیاهانی که خوردن و حتی لمس آنها موجب گرمی و تشنگی فوری شده ویا حتی با تکرار در آنها در بدن ایجاد خارش وسوزش می شود را گرم وخشک می گوئیم.
گیاهانی که خوردن آنها موجب ایجاد گرمی می شود را گیاهان گرم و تر می گوئیم.
گیاهانی که موجب رفع حرارت، بدن شده و رفع تشنگی می کند. سرد وتر می نامیم.
گیاهانی که از گرمی بدن می کاهد اما تشنگی را برطرف نمی کند و با تکرار آنها در بدن ایجاد خشکی و لاغری می شود، سرد و خشک می گوئیم.

فصول :

بهار، مزاج گرم وتر دارد.
پاییز، سرد وخشک
تابستان، گرم و خشک
زمستان، سرد وتر

ساعات شبانه روز:
صبح: مزاج گرم وتر- بهاری
ظهر: گرم وخشک- تابستانی
عصر: سرد وخشک- پاییزی
شب: سرد وتر – زمستانی

سن: انسان در سنین مختلف مزاجهای مختلفی دارد:
۱- مرحله رشد ونمو (از تولد تا ۳۰ سالگی) ، دارای مزاج گرم وتر است .
۲- مرحله جوانی(۳۰ تا ۳۵ سالگی) ، مزاج گرم وخشک
۳- مرحله میانسالی یا کهولت (۳۵ سالگی تا ۶۰ سالگی)، مزاج سرد و خشک
۴- مرحله پیری (بعد از ۶۰ سالگی)، مزاج سرد و تر

مزاج جنسیتی: جنس مذکر نسبت به جنس مونث گرم تر است.

مزاج مکان ها :

مناطق کوهستانی: سرد وخشک
مناطق بیابانی: گرم و خشک
مناطق کنار دریا: سرد وتر

صداها: صداهای صنعتی و گوش خراش مثل صدای بوق صدای اتومبیل ها و حتی صحبت کردن با تندی و پرخاشگری سرد است، صداهایی مثل اکثر ترانه ها و موسیقی ها صداهای با کانال زیر مثل صدای زنانه و یا صدای به هم خوردن شمشیر همچنین سرد است، صداهایی مثل به هم خوردن برگ درختان، صدای موج دریا (اکثر صداهای طبیعت) و صداهای آرام، گرم هستند و همینطور لحن صحبت کردن آرام و آرامبخش گرم هستند( حتی کلمه میتوانم گرم و کلمه نمیتوانم سرد است)

اشکال: اشکال هندسی نوک تیز و مثلثی شکل مثل هرم ها و تیزی ساختمانهای امروزی سرد هستند و برعکس اشکال گرد و فاقد نوک تیز گرم است و همینطور صفحه قرآن کریم بسیار گرم است
حتی چهره ها دارای مزاج هستند مثل صورت پدر و مادر همسر و فرزندان به نسبت گرم هستند و همینطور چهره نا محرم بسیار سرد است.
بطور خلاصه هر چیزی از اشیاء مادی و معنوی، رنگها، صداها، اشکال، سیارات و…. هر چیزی دارای مزاج است و ما در برابر آنها متاثر میشویم و در رفتار، افکار و جسم ما اثر خود را نشان میدهد.مزاج ها

شناخت طبع و مزاج

مزاج خود را بشناسید

برای شناسایی طبع و مزاج هر فرد لازم است ویژگی ها و خصوصیات جسمانی وی مورد بررسی قرار گیرد. این شیوه یکی از ساده ترین راه ها برای شناسایی طبع و مزاج هر فرد است که اگر چه روشی ساده به نظر می رسد اما در عین حال دقت و هوشیاری زیادی برای شناسایی مزاج و کیفیت آن لازم است به گونه ای که در بسیاری از موارد پیچیدگی هایی برای شناسایی طبع اتفاق می افتد که شاید تشخیص مزاج برای فرد عادی ممکن نباشد.با وجود این برای شناسایی مزاج بررسی میزان گوشت و چربی بدن، بررسی ویژگی محل لمس شده در بدن از قبیل نرمی و سفتی، رنگ پوست، ویژگی های مو، شکل و خصوصیات اعضا، چگونگی خواب و بیداری،کیفیت و خصوصیات فضولات بدن و فعل و انفعالات حرکتی همگی از جمله مواردی است که برای تشخیص مزاج و طبع جبلی افراد مورد استفاده قرار می گیرد.
با مطالعه هر یک از قسمتهای زیر می توانید یک گام به سمت شناسایی مزاج خود بردارید

۱-سردی و گرمی بدن را بررسی کنید.

برای شروع باید سردی و گرمی بدن را بررسی کنید. به کمک این روش می توانید نخستین قدم را برای شناسایی گرمی یا سردی مزاج تان بردارید. تنها کافی است بخشی از بدن مانند ساعد فرد را لمس کنید و دقت کنید که با لمس آن چه احساسی را تجربه می کنید.
* در صورتی که با لمس بدن فرد مثلا لمس ساعد یا بازویش احساس گرما و حرارت کردید او دارای مزاج گرم است.
* اما اگر هنگام لمس بدن فرد احساس سرما کردید این امر یکی از نشانه های سردمزاجی در آن فرد است.

۲-بافت بدنی نرم دارید یا سفت؟

مرحله بعدی برای شناسایی نوع طبع و  مزاج، بررسی میزان نرمی و سفتی بافت های بدن، عضلات و پوست فرد است.
* در صورتی که با لمس بدن فرد گرما احساس کردید و علاوه بر گرما متوجه شدید بافت بدنی او نرم است و با فشار سرانگشتان بافت به راحتی فرو می رود این فرد علاوه بر گرمی مزاج دارای رطوبت نیز هست. بنابراین او ویژگی های مزاج گرم و مرطوب را دارد.
* در صورتی که با لمس کردن بدن فرد احساس گرما کردید اما خشکی و زبری خفیفی را زیر سرانگشتان دست تان احساس کردید او علاوه بر گرمی، خشکی مزاج نیز دارد. پس او یکی از علائم گرمی و خشکی مزاج که همان حس گرما و خشکی در بافت و پوست بدن است را دارد .
* ممکن است با لمس بدن فرد تجربه دیگری داشته باشید. در شرایطی که با لمس بدن فرد احساس سردی کردید اما این سردی با نرمی پوست و بافت گوشت آلود بدن نیز همراه بود او دارای یکی از علائم مزاج سرد و مرطوب است که در میان درمانگران طب سنتی با عنوان مزاج سرد و تر نیز معروف است.
* در شرایطی که شما بدن فرد را لمس کردید و از آن سرما دریافت کردید و در عین حال با لمس بافت بدن با سختی و سفتی رو به رو شدید و احساس کردید بافت بدن او خشک است می توانید او را دارای ویژگی های مزاج سرد و خشک بدانید.

۳-پوست شما چه رنگی است؟

بررسی رنگ پوست در کنار بررسی بافت بدن و سردی و گرمی آن می تواند سومین گام برای نزدیک شدن به نوع مزاج و طبع هر فرد باشد. درمانگران طب سنتی برای شناسایی نوع مزاج علاوه بر بافت بدن و استخوان بندی به رنگ پوست نیز برای شناسایی نوع مزاج افراد توجه می کنند. از دیدگاه این درمانگران رنگ پوست می تواند نشانه خوبی برای بررسی نوع مزاج و طبع باشد.
* در شرایطی که پوست فرد سفیدرنگ و مایل به سفید باشد می تواند نشانه خوبی برای تشخیص سردمزاجی فرد باشد. البته این رنگ علاوه بر این می تواند نشانه کم خونی او نیز باشد.
* افرادی که پوست بدن آنها قرمز رنگ یا مایل به قرمز است از جمله افرادی هستند که دارای مزاج گرم هستند. این افراد پوست مایل به صورتی و قرمز دارند و علاوه بر گرمی مزاج در گروه افراد پرخون نیز قرار دارند.
* کسانی که پوست بدن شان زرد رنگ یا مایل به زردی است از جمله افرادی هستند که علاوه بر گرمی مزاج با خشکی مزاج نیز رو به رو هستند. این افراد در طول زندگی با مشکلات ناشی از غلبه صفرا در بدن رو به رو می شوند.
* در افرادی که پوست بدن آنها تیره و کدر است و به اصطلاح رنگ لب آنها بادمجانی رنگ است نشانه های مزاج سرد و خشک وجود دارد. این افراد با غلبه سودا نیز در بدن روبه رو هستند.
مردان و زنانی که پوست آنها سفید رنگ و مایل به رنگ گچ است. در گروه مزاج های سرد و مرطوب یا سرد و تر قرار دارند. یکی از نشانه های بارز وجود این افراد غلبه بلغم است که بر زندگی روزانه آنها تاثیرگذار است.

۴-عضلانی هستید یا استخوانی؟

یکی دیگر از مواردی که درمانگران طب سنتی به کمک آن برای شناسایی مزاج افراد مختلف اقدام می کنند، بررسی ظاهر و شکل اندام، عضلات و میزان عضلانی بودن بدن است.
* افرادی که دارای بلاتنه ای فراخ و پهن هستند دارای گرمی مزاج اند.
* افرادی که اندام های بدن آنها بزرگ است و عروق برجسته و نبض قوی دارند هم اصطلاحا دارای گرمی مزاج هستند.
* در صورتی که فردی عضلات کلفت و بزرگ و تاندون های ظریف تر داشته باشد این امر نیز نشانه گرمی مزاج است.
* برخلاف موارد ذکر شده اگر فردی دارای اندام های کوچک و بلاتنه کوچک داشته باشد این امر نشانه سردی مزاج است.
* داشتن نبض ضعیف و عضلات ظریف نیز از دیگر علائم سردی مزاج در افراد است
* درمانگران طب سنتی افرادی را که دارای چهره لاغر و پوست به استخوان چسبیده دارند، دارای مزاج خشک می دانند.
* افرادی که مفاصل قابل مشاهده و برجسته دارند و غضروف حنجره و بینی آنها نیز برجسته و واضح است در گروه افرادی که دارای مزاج خشک هستند، قرار می گیرند.

۵-چند ساعت در شبانه روز می خوابید؟

یکی دیگر از روش های شناسایی طبع و مزاج  هر فرد بررسی ساعت، کیفیت و چگونگی خواب هر فرد است. درمانگران طب سنتی با بررسی کیفیت و کمیت خواب و بررسی دیگر ویژگی های فردی می توانند مزاج افراد را شناسایی کنند.
* اگر در گروه افرادی هستید که ساعت خواب شما بیشتر از حد مجاز یعنی ۸ ساعت است در این صورت در گروه افرادی قرار دارید که دارای مزاج سرد و تر یا سرد و مرطوب هستید.
* ولی اگر ساعت خواب شما کمتر از ۸ ساعت است و شما در بیشتر ساعات روز بیدار هستید و کار می کنید یا خود را به کاری سرگرم و مشغول می کنید در گروه افرادی که دچار مزاج گرم و خشک هستند، قرار می گیرید.

۶-به موهایتان نگاه کنید.

برای تشخیص نوع طبع و  مزاج نیاز به بررسی مو، جنس و کیفیت رشد آن دارید.جنس مو و میزان رشد آن در افراد مختلف که مزاج های متفاوتی دارند، فرق می کند.
* افرادی که سرعت رشد موهای شان زیاد است و در گروه افراد پرمو قرار می گیرند، از جمله افرادی هستند که به گفته درمانگران طب سنتی در گروه مزاجی گرم جای می گیرند.
* افرادی که رشد موی آنها کم است به گونه ای که از این موضوع شکایت دارند در گروه افراد سردمزاج قرار می گیرند. این گروه علاوه بر آنکه موی سر و ابروی شان کم پشت است در دیگر اندام های بدن شان نیز موی زیادی ندارند.
* اگر رشد مو در مرد یا زنی خیلی سریع باشد به گونه ای که او احساس کند موهایش بیش از حد طبیعی زود رشد می کند و بلند می شود در صورتی که دیگر علائم را داشته باشد در گروه افرادی قرار می گیرد که مزاج گرم و خشک دارد. در کنار این مورد مجعد بودن و حالت دار بودن موها نیز نشانه گرمی و خشکی مزاج است و نباید از آن غافل بود.
* نازکی مو نیز یکی از دلایلی است که می تواند نشانه سردی و تری مزاج افراد باشد. بنابراین باید به این موضوع نیز توجه کنید و بهتر است برای بررسی آن از مشورت یک متخصص طب سنتی استفاده کنید. چون ممکن است کم پشتی و نازکی مو نتیجه یک بیماری باشد. علاوه بر این داشتن موی صاف و لخت نیز یکی دیگر از علائم مزاج سرد و مرطوب در مردان و زنان می باشد.
* افرادی که موی کلفت دارند نیز در گروه افرادی که مزاج گرم و خشک دارند محسوب می شود و این امر یکی از نشانه های گرمی مزاج در مردان و زنان است.
* رنگ موی مردان و زنان نیز یکی دیگر از نشانه های تشخیص مزاج است. افرادی که رنگ موی آنها سیاه است معمولا در گروه افرادی که طبع گرم و خشک دارند قرار می گیرند.
* افرادی که رنگ موی آنها به سفیدی میل می کند و زودتر از بقیه تارهای سفید در سر آنها دیده می شود نیز از جمله افرادی هستند که مزاج سرد و تر دارند.

۷-میزان سازگاری شما با محیط چگونه است؟

اگر عضوی در برخورد با گرما، سرما، خشکی و رطوبت خیلی سریع آن را بپذیرد این موضوع نشان دهنده غلبه آن طبع و مزاج است. به عنوان مثال اگر در معرض گرما قرار بگیرید یا خوراکی با طبع گرم بخورید و زود احساس گرما درشما ایجاد شود این امر نشان دهنده گرمی مزاج شماست.

الگوریتم تشخیص طبع

اگر اخلاط بدن از اعتدال خارج شوند!

علائم طبع و مزاج گرم و تر (دموی )

* افراد با این طبع و مزاج پوست نرم، مرطوب و گرمی دارند، منافذ پوستی درشتی دارند که از علایم منافذ درشت خوب عرق کردن است .
* رگهای دست آشکار و برجسته است.
* رنگ پوست گندم‌گون یا گلگون است رنگ چشم (سفیدی) با گرایش قرمز است ،رنگ مردمک میشی تیرهو سیاه است.
* موی سر درشت و قابل انعطاف و دارای پیچ درشت است.رنگ مو سیاه وخرمایی تیره و روشن و معمولاً پر
* مزه دهان دارای‌ شیرینی صبحگاهی است، دهانشان کم رطوبت است و کم تشنه می‌شوند.
* اشتهای زیاد و خوراک خوبی دارند، توان هضم غذا بسیار بالاست نفخ معده ندارند، یبوست ندارند،
* گرایش به شیرینی کم دارند و گرایش به شوری هم بسیار اندک است. گرایش به ترشی کم دارند.
* بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم ندارند.
* تمایل به سردی‌ها ندارند ولی تمایل به گرمی‌ها اندکی دارند.

* افراد دموی باید غذاهای خنک و سردی مثل آش انار، آش آلو، آب زرشک خیار، مرکبات و ماست و… مصرف کننده تا حرارت بدن تعدیل شود.اگر فرد دموی همراه با غذای گرم مثل شیرینی‌جات از مواد و اغذیه سرد استفاده نکند دچار جوش و خارش بدن، گر گرفتگی، بیقراری، کهیر، سوزش ادرار، سوزش سر دل، و آفت دهان خواهد شد.

علائم طبع و مزاج گرم و خشک (صفراوی )

* افراد با این طبع و مزاج دارای پوستی خشک و بدون رطوبت، دارای منافذ پوستی درشت.
* رگهای دست گاهی آشکار و گاهی پنهان هستند.
* رنگ پوست گرایش به زردی دارد.
* سفیدی چشم سفید با گرایش زرد است، مردمک چشم میشی روشن است.
* موی سر، خشک و ضخیم و برجسته است، رنگ مو، سیاه و خرمایی است و صفراوی‌ها غالباً کم‌مو هستند.
* مزه دهان تلخ صبحگاهی است، غالباً دهان خشک و تشنه است .
* افراد صفراوی کم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، یبوست ندارند
* گرایش به شیرینی و شوری هم ندارند.غالباً گرایش به ترشی دارند.
* بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم ندارند.
* تمایل به سردی‌ها دارند و از گرمی‌ها گریزانند.
* افراد صفراوی غالباً در اثر حجامت تعدیل مزاج یافته و رنگ و رویی به مراتب روشن‌تر از قبل خواهند داشت، اشتهای آنان با حجامت افزایش می‌یابد و در صورت تکرار حجامت فربه و چاق خواهند شد.

علائم طبع و مزاج سرد و تر (بلغمی )

* افراد با این طبع و مزاج دارای پوستی نرم و مرطوب ، غالباً سرد ، با منافذ ریز ( تعرق کم ) و رگ های پنهان هستند.

* رنگ پوست سفید.
* سفیدی چشم ، سفید بی حال ، مردمک آبی و روشن.
* دارای موهای نرم و نازک و لخت با رنگ زرد ، بور و خرمایی روشن و سفید و غالباً افراد بلغمی بی موهستند.
* دهانی بی مزه ، مرطوب و پر آب دارند.
* اشتهای زیاد و خوراک فراوان دارند ، توان هضم غذا در آنان کم است ، معده نفاخی دارند ، گاهی یبوست دارند.
* گرایش به شیرینی و شوری دارند به میزان زیاد گرایش به ترشی دارند .
* بوی بد دهان ندارند ، بوی بد مدفوع ندارند ، قار و قور شکم دارند.
* تمایل به سردی‌ها ندارند و در عوض تمایل به گرمی‌ها به شدت در آنان وجود دارد.
* اگر بلغمی در سر اضافه شد بلاهت و حماقت ایجاد می‌کند که در اثر افزایش سردی در سر است ، تمام داروهای افزایش حافظه گرم هستند،اوج سردی در مغز آلزایمر پدید می آورد.( البته سرد و خشک )افراد بلغمی نباید سردی‌جات را به تنهایی میل کنند ( همراه با گرمی میل شود ). روغن نباتی ، کره گیاهی ، نوشابه ، برنج ، گوشت گاو، سوسیس و کالباس و فرآورده‌های این چنینی بلغم زا هستند و همه افراد به خصوص بلغمی‌ها باید از این گونه مواد باید پرهیز کنند.

علائم طبع و مزاج سرد و خشک (سوداوی )

* افراد با این طبع و مزاج پوست خشک و بدون رطوبت و دارای منافذ متوسط، رگ های دست پنهان هستند.
* رنگ پوست تیره است .
* رنگ چشم (سفیدی) سفید تیره است. رنگ مردمک میشی و قهوه‌ای است.
* موی سر، خشک و ضخیم یا مجعد است، رنگ مو، سیاه مات و جوگندمی است و فرد سوداوی معمولاً کم مواست.
* مزه دهان صبحگاهان شور مزه است و دهان، خشک و کم آب است.
* اشتها زیاد، ولی خوراک کم است، توان هضم غذا بسیار کم است، نفخ معده فراوان دارند، یبوست دارند.
* گرایش به شوری و شیرینی دارند، گرایش به ترشی ندارند.
* بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع، ندارند، قار و قور شکم دارند.

* تمایل به سردی‌ها ندارند و تمایل به گرمی‌ها دارند.
* سودا چون سرد و خشک است افراد سوداوی باید از غذاهای سرد و خشک پرهیز کنند و در عوض از غذاهای گرم و تر مثل عسل استفاده نمایند.غذاهای سرد و خشک مثل برنج که بدن را با افت رطوبت مواجه می‌کند، مهم ترین عامل یبوست است (به خاطر دفع رطوبت).در کتاب های طبی قدیمی چنین آمده است که اگر طبیب بتواند شخص سوداوی مزاج را راضی کند هنر کرده است.

بررسی طبع و مزاج

از نظر کیفیت و جایگاه ارکان به ترتیب آتش، باد، آب، خاک طبقه بندی میشوند. گرمی و رطوبت نشانه حیات است و سردی خلاف حیات است.

پیامبر اکرم (ص) میفرمایند خوشا به حال گرم مزاجان و در روایت دیگری میفرمایند بشارت باد گرم مزاجان را به طول عمر

اکثر بیماری ها از سردی بوجود می آیند مثل ام اس، سرطان، اکثر عفونت ها و…  پس اعتدال بسیار ضروریست

با عرض پوزش مطالب فوق بصورت خلاصه بیان گردیده است، خوشبختانه مقاله ها و کتابهای زیادی در این رابطه نگاشته شده که علاقمندان می توانند برای مطالعه بیشتر و تخصصی تر بدانها مراجعه نمایند

امیدواریم نقش کوچکی در سلامت جامعه ایفا کرده باشیم

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *